Jak dobrać odpowiedni RAM?

Ile pamięci RAM potrzebuję?

To nie jest trudne pytanie. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Potrzebujesz więcej wydajności, niż potrzebujesz więcej pamięci RAM. Jeśli uważasz, że istniejący system zwolnił tempo ładowania programów, dorzuć kolejny kij. Jak już wspomniałem, pamięć RAM odpowiada za ładowanie programów szybciej niż tradycyjna pamięć masowa. Uaktualnienie z pewnością doprowadzi do lepszej wydajności, poprawiając tym samym ogólną wydajność.

Prostym sposobem sprawdzenia, czy potrzebujesz więcej pamięci RAM jest uruchomienie przepływu pracy, następnie przejdź do Menedżera zadań Windows (naciśnij CTRL+ALT+DEL) i wejdź do sekcji Wydajność. W systemie Windows 7 lub 8/8.1 zobaczysz sekcję RAM na dole. Jeśli używasz systemu Windows 10, po lewej stronie pojawi się okienko z pamięcią RAM, naciśnij je i zobaczysz statystyki swojej pamięci systemowej. Teraz teoretycznie, jeśli dostępna wolna pamięć jest mniejsza niż 20-25 procent, aktualizacja może zwiększyć wydajność. Jeśli przeciętne zużycie pamięci RAM w systemie osiągnie 100 procent, to zdecydowanie powinieneś rozważyć aktualizację.

W przypadku budowy nowego systemu, 8 GB pamięci RAM stało się standardem. Jeśli jednak budujesz system powiedzmy do gry, to 16GB do około 32GB pamięci RAM powinno być w porządku. Jeśli budujesz system do pracy produkcyjnej, proponuję 32GB lub nawet więcej, aby programy mogły ładować się szybciej.

Wybór odpowiedniej pamięci RAM dla Twojego systemu

W tym miejscu musisz mieć się na baczności. Istnieje kilka rzeczy, które należy rozważyć przed wejściem na rynek, aby kupić nowy moduł RAM. Dla tych, którzy są modernizacji, przede wszystkim, trzeba sprawdzić, czy system pozwala na rozszerzenie pamięci RAM. Jeśli zbudowałeś komputer PC lub kupiłeś laptopa w ciągu ostatnich pięciu lat, istnieje duża szansa, że będzie miał dodatkowy slot, aby dodać więcej pamięci RAM. Rozważ sprawdzenie instrukcji obsługi płyty głównej lub laptopa w celu potwierdzenia. Na tej uwadze, pamiętaj, że pamięć RAM laptopa nie jest taka sama jak pamięć RAM komputera stacjonarnego.

Typowe pamięci RAM do laptopów i komputerów stacjonarnych

Następnie należy sprawdzić, jakiej wersji systemu Windows używasz. Istnieją dwie wersje prawie wszystkich wersji Windows oparte na architekturze systemu. Podczas gdy większość z nich przeniosła się do wersji 64-bitowej, nadal istnieje wiele systemów działających na 32-bitowym systemie. Jeśli korzystasz z 32-bitowej wersji systemu Windows, wówczas jesteś ograniczony do 4GB pamięci RAM. Jeśli używasz 64-bitowej wersji systemu Windows 7, 8, 8.1 lub 10, masz możliwość uaktualnienia.
Istnieją pewne szczegóły techniczne, jeśli chodzi o zakup pamięci RAM.

Pamięć RAM jest dostępna w różnych odmianach. Najczęściej używanymi są DDR SDRAM lub podwójna szybkość transmisji danych synchroniczna dynamiczna pamięć o dostępie swobodnym. SDRAM DDR2 jest powszechnie spotykany w komputerach wyprodukowanych po 2003 roku, SDRAM DDR3 w komputerach wyprodukowanych po 2007 roku i wreszcie SDRAM DDR4 jest tym, czego obecnie używa komputer, a SDRAM DDR5 jest tym, co jest na horyzoncie.

Następnie są prędkości RAM, podobne do procesora, prędkości RAM są mierzone w MHz lub megahercie. Teraz zaleca się korzystanie z najszybszej pamięci, ale szczerze mówiąc, nie będziesz w stanie dostrzec różnicy pomiędzy pamięcią RAM działającą na częstotliwości 2133MHz i 2400MHz, chyba że jesteś benchmarking wydajności. Podczas gdy prędkości pamięci RAM przekroczyły nawet 4133 MHz, procesory mają ograniczenie prędkości pamięci RAM, ale nadal mogą pracować z dużymi prędkościami, dokonując pewnych korekt w systemie BIOS. Opóźnienie lub czas to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Jest on oznaczony czterema cyframi, takimi jak 12-13-12-32. Wszystko, co musisz wiedzieć, to fakt, że mniejsza liczba oznacza lepszą wydajność.

Wskazane jest również używanie zestawów wielokanałowych lub w zasadzie użycie dwóch kijów lub czterech kijów, które łączą się w celu uzyskania pożądanej całkowitej ilości pamięci RAM. Powiedzmy, że potrzebujesz 32GB pamięci DDR4 SDRAM, kupno dwóch 16GB kijów dałoby bardziej zoptymalizowaną wydajność niż jeden 32GB kij. Dodatkowo, jeśli jedna z pamięci RAM ulegnie awarii, można łatwo wymienić wadliwą pamięć, zamiast kupować jeden kij od nowa.

Mając powyższe na uwadze, należy zachować ostrożność przy dodawaniu większej ilości pamięci RAM do systemu. Załóżmy, że masz 8 GB pamięci RAM w systemie i chcesz dodać kolejne 8 GB. Będziesz musiał być ostrożny w kwestii odmiany, którą wybierzesz, musi mieć taką samą prędkość zegara i, jeśli to możliwe, taki sam czas jak poprzedni kij, chociaż może to być regulowane automatycznie przez system.

Jeśli budżet na to pozwala, sugeruję, abyś wybrał podwójny zestaw z odpowiednim radiatorem. Niektóre dobrze znane marki, które oferują radiatory oparte na pamięci RAM to Corsair, Kingston, Crucial i G.Skill. Dla laptopów jednak może nie wszystkie wymienione marki, ale upewnij się, że trzymasz się obsługiwanego rozmiaru i prędkości zegara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *